Siatkówka jest Kobietą…

W piątek 6 marca w hali sportowej w Kluczewsku został rozegrany„IV Turniej Piłki Siatkowej Kobiet o puchar Wójta Gminy Kluczewsko”. Celem turnieju było uczczenie Międzynarodowego Dnia Kobiet oraz popularyzacja piłki siatkowej w regionie. Do rywalizacji przystąpiło 8 drużyn: PG Dobromierz, PG Kluczewsko, Absolwentki PG Dobromierz, GKS Kluczewsko, Stowarzyszenie Wiejskie Wsi Komorniki „Nad Czarną”, Śluski Kląskie, OSP Kluczewsko, Power Rangers. Rozgrywki przeprowadzono w dwóch grupach, systemem każdy z każdym do dwóch setów.
Grupa A: GKS Kluczewsko, Śluski Kląskie, Power Rangers, OSP Kluczewsko.
Grupa B: PG Dobromierz, Absolwentki PG Dobromierz, PG Kluczewsko, Stowarzyszenie Wsi Komorniki „Nad Czarną”.
Organizator turnieju – Monika Mucha otwierając rozgrywki podziękowała za liczne przybycie drużyn, jak również kibiców oraz pogratulowała zawodniczkom zaangażowania i chęci do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Continue reading


Dzień Pieczonego Ziemniaka

7 września w miejscowości Komorniki (gmina Kluczewsko) odbył się„Dzień pieczonego ziemniaka” współfinansowany przez Lokalną Grupę Rybacką „Między Nidą a Pilicą” w ramach działania „Bonus Między Nidą a Pilicą”. Organizatorami „Dnia pieczonego ziemniaka” było Stowarzyszenie Wiejskie Wsi Komorniki „Nad Czarną”. Początek imprezy to część literacka. Odczytany został wiersz, którego treść była mottem przewodnim wspólnie spędzonego dnia.

Święto dziś ziemniaka mamy 
Tak więc wszystkich zapraszamy
Na konkursy i zawody
Na zagadki i podchody
Niech zjednoczą się rodziny
I niech mają dziarskie miny
Uśmiech humor i zabawa
To jest najważniejsza sprawa

Zabawom i konkursom tego dnia nie było końca. Były one tak przygotowane aby każdy mógł w nich wziąć udział i coś wygrać. I tak odbył się taniec na gazecie dla dzieci i dla dorosłych, przeciąganie liny, rzut ziemniakiem do celu, łowienie rybki na czas i inne. Dzieci oraz dorośli wspólnie bawiąc się przy zabawach tanecznych mieli doskonałą okazję do aktywnego spędzania czasu wolnego w atmosferze przepełnionej humorem i dobrą zabawą. W zabawach i konkursach uczestniczył również Wójt Gminy Kluczewsko, Pan Rafał Pałka. Wspólne przygotowanie ziemniaków w różnych postaciach i ich spożywanie miało na celu wzmocnienie relacji społecznych pomiędzy mieszkańcami Komornik. Można było spróbować ziemniaków z ogniska z ziołowym masłem lub twarożkiem z rzodkiewką, duszonek z gara z boczkiem i kapustą oraz placka ziemniaczanego pieczonego na brytfannie, a także frytek. Dzieci przygotowały wystawę prac zrobionych z ziemniaka. Była Myszka Miki, słoń, dżdżownica, lalki, klaun, laptop, łódki i mnóstwo ludzików. Dzieci, z pomocą dorosłych, przygotowywały tą wystawę z wielkim zaangażowaniem. Na koniec wspólnych obchodów „Dnia pieczonego ziemniaka” odbyła się krótka zabawa taneczna dla wszystkich.


Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze

W dniu 31 sierpnia 2014 roku na stadionie sportowym w Kluczewsku odbyły się Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze z udziałem drużyn z jednostek:Ciemiętniki, Dobromierz, Januszewice, Kluczewsko, Łapczyna Wola, Pilczyca, Rączki i Stanowiska. Łącznie udział wzięło 8 drużyn męskich i 2 drużyny kobiece. Druhowie przybyli na stadion w szyku kolumny defiladowej przy dźwiękach Gminnej Orkiestry Dętej działającej przy OSP Dobromierz a poprowadził ich dh Dariusz Ławiński Komendant Gminny. Druh Rafał Pałka – Prezes Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Kluczewsku przyjął meldunek o gotowości drużyn do zawodów i otworzył je. Druhowie i druhny konkurowali ze sobą w sztafecie pożarniczej z przeszkodami oraz tzw. „bojówce”. 
Ostatecznie po podsumowaniu wyników obu konkurencji komisja sędziowska z Państwowej Straży Pożarnej z Włoszczowy ustaliła, że niepokonana drużyna to druhowie z OSP Pilczyca zdobyli I miejsceII miejsce zajęli strażacy z OSP Kluczewsko a na III miejscu uplasowała się OSP Januszewice, IV miejsce przypadło OSP CiemiętnikomV miejsce StanowiskomVI miejsce Łapczynej WoliVII miejsce Rączkom i VIII miejsce OSP z Dobromierza. W kategorii Kobiecych Drużyn Pożarniczych I miejsce zajęły druhny z Dobromierza a II miejsce z Kluczewska. Najlepszy czas w ćwiczeniu bojowym uzyskali druhowie z OSP Pilczyca. Zawody można uznać za wyjątkowo udane, dopisała pogoda jak również dopingująca widownia. Drużyny otrzymały: dyplomy, puchary, nagrody rzeczowe, bony zakupowe. 


Dożynki Powiatowe – Święto Plonów Secemin 2014

Tegoroczne Święto Plonów odbyło się 24 sierpnia na stadionie sportowym w Seceminie. Honorową odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa” zostali odznaczeni rolnicy z naszej gminy tj. Stanisław Wojciechowski z Komparzowa i Stefan Prokop z Rudki. W konkursie „Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku” III miejsce zajęło gospodarstwo Zdzisławy i Józefa Krupów z Dobromierza. Natomiast wieniec dożynkowy wykonany przez Stowarzyszenie Wiejskie Wsi Komorniki „Nad Czarną” zajął III miejsce. W tym roku na dożynkach swoje stoiska miały również organizacje pozarządowe, wśród nich znalazły się cztery organizacje z naszej gminy:
– Stowarzyszenie Wiejskie Wsi Komorniki „Nad Czarną”
– Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kluczewsko „Od pomysłu do działania”
– Ochotnicza Straż Pożarna Dobromierz
– Gminny Klub Sportowy GKS Kluczewsko

 


Festyn Gminny – „Dzień Twórców Lokalnych”

Festyn Gminny promujący twórczość lokalnych artystów pn. „Dzień Twórców Lokalnych” odbył się 17 sierpnia 2014 na Stadionie w Kluczewsku. Na stoiskach mogliśmy podziwiać piękne a zarazem pracochłonne prace autorstwa twórców lokalnych tj.: Edyta Szymczyk (hafciarstwo), Aneta Jaworska – Parzuchowska(bibułkarstwo), Mariusz Steczkowski (modernizacja starych maszyn), Barbara Dudek (malarstwo), Monika Olczyk (rzeźbiarstwo), Nicol Dudek, Angelika Szydłowska , Edyta Uchrońska, Justyna Uchrońska (rysunek), Anna Piorun , Janina Warchoł  (rękodzieło artystyczne). Przygotowaniem stoisk i degustacji smacznych potraw zajęli się członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Kluczewsko „Od pomysłu do działania” oraz Stowarzyszenia Wiejskiego Wsi Komorniki „Nad Czarną” pod patronatem Urzędu Gminy. Również nasi sportowy z sekcji karate z GKS Kluczewsko zaprezentowali wszystkim pokaz wschodnich sztuk walki karate kyokushin. Na scenie mogliśmy zobaczyć: młodzieżową grupę teatralną EVERYBODY, zespół ludowy z Komparzowa ALEBABKI, wokalistki Natalię Gustę, Weronikę Stachurę, Agnieszkę Wytrych i Patrycję Bąk oraz zespoły muzyczne: Ex-Ever, Karmen, Medyk, Afera i RST. Najbardziej wyczekiwanym momentem był występ gwiazdy wieczoru, zespołu Łzy.

Continue reading


Wyjątkowa uroczystość w Gminie Kluczewsko – 100-lecie OSP Kluczewsko

 17.08.2014r.
Ochotnicza Straż Pożarna w Kluczewsku została powołana z inicjatywy mieszkańców wsi w 1914r. Liczba członków w tym okresie wynosiła około 30 osób. Na pierwszym posiedzeniu został wybrany zarząd, którego pierwszym prezesem został wybrany Maksymilian Konarski, właściciel majątku ziemskiego, a naczelnikiem Stanisław Członkowski, kierownik szkoły w Kluczewsku. Dziś strażacy z OSP Kluczewsko obchodzą swój jubileusz 100-leci założenia swojej jednostki. Obecnie jednostka liczy ok. 70 członków.

fot. Martyna Kłudziak


PIESZY RAJD SZLAKIEM TADEUSZA KOŚCIUSZKI Ludynia Dwór – Ostoja Dworska Leśnica – Małogoszcz

Promocja walorów krajobrazowych, historycznych, przyrodniczych i turystycznych małej ojczyzny, kształtowanie postaw patriotycznych, upamiętnienie treści historycznych Powstania Kościuszkowskiego, związanych z naszą ziemią świętokrzyską, rozwijanie wiedzy i zainteresowań historią naszego regionu, kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży, popularyzacja turystyki pieszej, promocja aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia, poznanie różnego rodzaju aktywnych form spędzania wolnego czasu, integracja środowiska lokalnego, to główne cele Rajdu Szlakiem Kościuszki, który po raz pierwszy wyruszył 7 czerwca 2014 r. w związku z przypadającą 220 rocznicą Insurekcji Kościuszkowskiej.

Trasa rajdu pieszego wiodła malowniczymi terenami leśno-polnymi obszaru Gminy Krasocin i Małogoszcz. Impreza turystyczna rozpoczęła się o godz. 9.00 przy Dworze w Ludyni. Po uroczystym powitaniu uczestników przez Ireneusza Gliścińskiego Wójta Gminy Krasocin, odbyła się gawęda historyczna, którą poprowadził właściciel dworu Stanisław Gieżyński. Na tą okoliczność pan Gieżyński przygotował wystawę zbiorów związanych z Tadeuszem Kościuszką.

RajdPieszySzlakKosciuszki_zdj2014_1 rajdPieszy_szlakKosciuszki_zdj2014_2 rajdPieszy_szlakKosciuszki_zdj2014_3 rajdPieszy_szlakKosciuszki_zdj2014_4 rajdPieszy_szlakKosciuszki_zdj2014_5 rajdPieszy_szlakKosciuszki_zdj2014_6 rajdPieszy_szlakKosciuszki_zdj2014_7 rajdPieszy_szlakKosciuszki_zdj2014_8 rajdPieszy_szlakKosciuszki_zdj2014_9 rajdPieszy_szlakKosciuszki_zdj2014_10 rajdPieszy_szlakKosciuszki_zdj2014_11 rajdPieszy_szlakKosciuszki_zdj2014_12 rajdPieszy_szlakKosciuszki_zdj2014_13 rajdPieszy_szlakKosciuszki_zdj2014_14 rajdPieszy_szlakKosciuszki_zdj2014_15 rajdPieszy_szlakKosciuszki_zdj2014_16 rajdPieszy_szlakKosciuszki_zdj2014_17 rajdPieszy_szlakKosciuszki_zdj2014_18 rajdPieszy_szlakKosciuszki_zdj2014_19 rajdPieszy_szlakKosciuszki_zdj2014_20 rajdPieszy_szlakKosciuszki_zdj2014_21 rajdPieszy_szlakKosciuszki_zdj2014_22 rajdPieszy_szlakKosciuszki_zdj2014_23 rajdPieszy_szlakKosciuszki_zdj2014_24

Continue reading


Promocja Gminy Kluczewsko wraz z obszarem LSROR na Targach AGROTRAVEL 2014

W dniach 11-12 kwietnia 2014 roku przedstawiciele Gminy Kluczewsko – Centrum Informacji Turystycznej w Kluczewsku wspólnie z LGR „Między Nidą a Pilicą” brali udział w VI Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki w Kielcach. Targi AGROTRAVEL to najważniejsza impreza wystawiennicza w Polsce, zrzeszająca branżę turystyczną z obszarów wiejskich z całej Polski, jak również z Europy. Targi to nie tylko miejsce promocji i prezentacji oferty wypoczynkowej i kulturowej swojego regionu, ale również miejsce wspólnych przeżyć, wymiany doświadczeń pomiędzy wszystkimi uczestnikami oraz zawiązanie nowych partnerstw do współpracy nad metodami zwiększania popularności turystyki wiejskiej. Nasi przedstawiciele prezentowali walory przyrodnicze i turystyczne naszego regionu, rozdawali odwiedzającym stoisko gadżety promocyjne, informatory turystyczne oraz ulotki promujące obszar LSROR. Częstowali regionalnymi smakołykami przygotowanymi przez miejscowe stowarzyszenia: smalcem wiejskim i ogórkami kiszonymi ( Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Januszewice), ciasteczkami drożdżowymi „Cioci Ani” i nalewkami regionalnymi ( Stowarzyszenie Wiejski Wsi Komorniki „Nad Czarną”), kapustą z grochem – „Kapusta Dziedzica” ( Koło Gospodyń Wiejskich z Komparzowa), pasztetem z królika (Radny Gminy Kluczewsko – Zygmunt Pałka ), udźcem wędzonym ( Gospodarstwo Agroturystyczne Iwona i Roman Kłudziak z Łapczynej Woli ). Dodatkową atrakcją stoiska LGR-u był występ lokalnego zespołu z terenu gminy Radków – „Kwiliniec” z Kwiliny.

Continue reading